تبلیغات
حجت فاتح - چند پیشنهاد برای زیباسازی شهرها براساس یک تجربه
 
حجت فاتح
همه جای ایران سرای من است
درباره وبسایت


بسم رب الشهدا و الصدیقین
جنگ روانی یعنی چه؟ هدف جنگ روانی، مرعوب کردن است. کی را می خواهند مرعوب کنند؟ ملت که مرعوب نمی شود، توده ی عظیم مردم که مرعوب نمی شوند. چه کسی را می خواهند مرعوب کنند؟ مسئولان را، شخصیت های سیاسی را، به قول معروف خود ما نخبگان را؛ اینها را می خواهند مرعوب کنند. کسانی که قابل تطمیعند، آنها را می‏خواهند تطمیع کنند، اراده ی عمومی را می خواهند تضعیف کنند؛ درک مردم از واقعیت های جامعه ی خودشان را می خواهند تغییر دهند؛ هدف جنگ روانی این است.

از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی

مدیر وبسایت : admin blog
نویسندگان
برچسبها
آمار وبسایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

چند پیشنهاد برای زیباسازی شهرها براساس یک تجربه


چند پیشنهاد برای زیباسازی شهرها براساس یک تجربهمقوله زیباسازی و بهسازی محیط همیشه از موارد بسیار مهم و در مراكز توجه تمامی شهرداری های شهرهای دنیاست . شهرداری ها و شوراهای شهر تمام تلاش خود را به كار می بندند تا با زیبا كردن شهرها به وجود آوردن مراكز ، ساختمانها ، پاركها و گردشگاههای زیبا و جالب ، توجه گردشگران و مسافران داخلی و خارجی را به شهرهای خود جلب كنند تا از آن طریق بتوانند هتلها ، مراكز خرید و بالاخره تمامی مردم را در امور اقتصادی كمك كنند تا براساس آن اقتصاد شهری به جریان افتاده و شهروندان با كار و تلاش بیشتر زندگی بهتر و مرفه تری داشته و از حقوق بیشتری برخوردار بوده و شهرها نیز متجددتر و به پیشرفت های فرهنگی ، مالی و در رتبه بالاتری قرار گیرند . در این میان نقش مسئولان و برنامه ریزی آنها و بخصوص بودجه های اختصاص داده شده همیشه نقش اصلی را دارند . البته نباید از نظر دور داشت كه نقش مسئولین همیشه مهم تر از بودجه های در نظر گرفته شده است . 
برنامه های زیباسازی و درختكاری و فضای سبز دو برنامه متقدم در امور شهرهاست كه همكاری مدیریت شهرداری و مشاركت مردم را می طلبد . بی تردید موفقیت در این امر نیازمند فعالیت های متعددی است . اینكه كمیته ای با حضور مستقیم گروه های مختلف مردم برای امور زیباسازی و امور پاركها معین شود تا در نتیجه این امر ، شهر به طور فعال به سمت زیباسازی املاك خصوصی و سرمایه گذاری مردمی در این بخش متمركز شود . هر شهر و سیستم مدیریت شهری باید این مسئله را گسترش داده و این مورد را مسئله ای مثبت قلمداد كرده تا شهروندان بدان تشویق شوند . از نمونه های مدیریتی بسیار جالب می توان به برنامه های اجرا شده توسط شهرداری شهر فلورانس اشاره نمود كه در راستای اجرای طرح زیباسازی و پاكیزه نگهداشتن شهری ، رتبه دوم را در كشور ایتالیا داراست و در سال ۲۰۰۴ توانست جایزه ویژه این بخش را به خود اختصاص دهد . این جایزه دارای شرایط خاص برای احراز می باشد كه می بایست مطالعات و كوشش های عملی موفقی در جهت تشویقی عموم مردم به جلوگیری از افزایش تولید زباله ، امور زیباسازی ، كاهش فاضلاب و بهبود سطح زندگی مردم انجام شود یكی از عوامل مهم این موفقیت كار مداوم و پیگیری مسئولین و همكاری مردم در راستای اجرای طرح شهر پاكیزه بود . برای اجرای این طرح نیز همكاری اهل مشاغل ، شهروندان عادی ، گروه ها و مؤسسات دولتی و غیردولتی ، اماكن مذهبی ، مدارس و دیگر اقشار باعث پیشرفت و سرعت در كار شد . زیرا از زندگی خوب همیشه برای انسانهای نیكوكار و داوطلبین نیكوكاری خواهد بود ؛ و این انسانهای بزرگند كه می توانند كارهای بزرگ انجام دهند و به دست اوردن جایزه ویژه واقعاً بدون این هماهنگی و همكاری غیر ممكن است . اجرای طرح شهر پاكیزه ، در پایان هر هفته انجام می شود و در این برنامه حدود ۲۵۰۰نفر شركت می كنند . در انجام اولین بار این طرح حدود ۱۸تن (۳۶هزار پوند) زباله ، ۱۶۸۹ حلقه لاستیك و ۲۰درخت و مقدار بسیار زیادی شاخ و برگ جمع آوری و بازیافت شد . در این برنامه نیروهای داوطلب حدود ۱۴۴ كیلومتر (۹۰مایل) خیابان ، ۵پارك و ۱۴محله را تمیز كردند . 
از دیگر برنامه هایی كه می توان اشاره كرد ، تشویق نوجوانان و جوانان از طریق مدارس با به وجود آوردن گروه های چند نفره و با تقسیم بندی خیابان ها و بنا به درخواست گروه ها ، واگذاری هر خیابان به یك یا چند گروه است . 
این كار با هماهنگی واحد جمع آوری زباله برگزار می شود و چند كیسه زباله در اختیار هر گروه قرار می گیرد تا بتوانند ضمن جمع آوری زباله ها آنها را در كیسه ریخته و سپس در جاهای مشخص گذارده تا واحد جمع آوری زباله آنها را منتقل و دفع كند . 
بی تردید در اجرای این طرح می توان از دیگر اقشار مردم نیز كمك گرفت ، زیرا اجرای این برنامه به بالا رفتن كیفیت زندگی برای همه مردم كمك می كند و با همكاری خودشان و در راستای تمیزی و زیبایی مناطق مسكونی خود آنها انجام می گیرد . 
این برنامه و یا به عبارتی این مأموریت ، شهروندان را وارد و وادار و عهده دار حل مسایل پاكی و زیبایی شهر ، از بین بردن زباله ها ، زیبایی محیط زیست و بسیاری از مسایل دیگر می كند . 
هر كس می تواند بخش و كمكی برای حل مسایل زیبایی و پاكیزگی محیط ، انتقال و انحلال زباله ها در شهر باشد و با عضویت در گروه های مختلف نقش مؤثری در زیبایی و بهبود و كیفیت زندگی در كوچه و محله خود ایفا كند . 
این برنامه ها می توانند به طور خودمختار وارد عمل شوند . تجار ، گروه های اجتماعی ، سازمان های اداری ، اماكن مذهبی ، مدارس و اشخاص معمولی نیاز به تأمین موفقیت هایی برای ریشه كنی زباله ها در این برنامه دارند . 
این مسأله فرصت و مجالی برای انجام كارهای بزرگی همچون گرداندن امور شهری است . در همین راستا و در جامعه امروزی كه تمام مردم اعم از زن و مرد همگام با هم مشغول تحصیل و كار و تلاش هستند زنانی كه علاقه فراوانی به محیط زیست داشته و وقت زیادی برای زیبایی محیط صرف می كنند و حتی در سازمان های غیردولتی و NGO ها عضو بوده و به این مسأله به عنوان یك امر مهم می نگرند . مسئولان امر زیباسازی می توانند با دعوت و تشویق زنان و گروه های آنان ، پاره از امور را به آنان واگذار كنند . شهرداری می تواند با در اختیار گذاشتن ابزار ، مواد و راهنمایی های لازم به آنان ، در امر زیباسازی و داشتن شهری پاكیزه از نیروی آنان استفاده كند . با توجه به اینكه فصل پاییز در پیش است ، از دیگر برنامه هایی كه كمك فراوانی به زیباسازی در این فصل می كند ، جمع آوری زباله های درختی و گیاهی (در صورت امكان با خرد و ریز كردن آنها) و تبدیل به كود گیاهی است . 
این برنامه جزو كارهای سودمند و پرارزش در این فصل به شمار می رود . سازمان زیباسازی می تواند با تشویق شهروندان ، پس از هرس كردن درختان و گیاهان منزل خود در یك ساعت و روز معین آنها را به محل های مشخص شده ای انتقال داده تا مأموران مربوط به جمع آوری و بازیافت آنها اقدام ورزند . این كار باید به صورت رایگان انجام پذیرد تا مردم تشویق به این امر شده و بتوانند در آن شركت كنند . 
از سویی این برنامه برای كودكان و نوجوانان نیز مفید و جذاب خواهد بود و به آنها یاد خودهد داد كه بازیافت مواد ، مسأله بسیار مهمی در دنیای امروز است و آنان باید از اكنون این مسأله را بیاموزند . تمامی افراد اعم از زن و مرد ، دختر و پسر می توانند در این برنامه شركت كننده و به این طریق می توان به آرامی فرهنگ بازیافت را در میان قشر جوان و نسل آینده گسترش داد . زیرا نسل آینده نیاز به منابع انرژی و منابع دیگر دارد چرا كه این منابع روزی نه چندان دور به پایان خواهند رسید و آن زمان مشكلات چندین برابر خواهند شد ؛ و اگر از همین امروز برای آینده زندگی ، فكر و چاره ای نیندیشند دشواری های زندگی گریبانگیز خود آنان خواهد بود .

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام


نوع مطلب :
برچسب ها : زیباسازی شهر، چگونه شهری زیبا داشته باشیم، ایا شهر شما زیباست، تحقیق درمورد زیباسازی شهر،
لینک های مرتبط :

       نظرات
شنبه 11 دی 1395
admin blog
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر