تبلیغات
حجت فاتح - تاریخچه ساوه
 
حجت فاتح
همه جای ایران سرای من است
درباره وبسایت


بسم رب الشهدا و الصدیقین
جنگ روانی یعنی چه؟ هدف جنگ روانی، مرعوب کردن است. کی را می خواهند مرعوب کنند؟ ملت که مرعوب نمی شود، توده ی عظیم مردم که مرعوب نمی شوند. چه کسی را می خواهند مرعوب کنند؟ مسئولان را، شخصیت های سیاسی را، به قول معروف خود ما نخبگان را؛ اینها را می خواهند مرعوب کنند. کسانی که قابل تطمیعند، آنها را می‏خواهند تطمیع کنند، اراده ی عمومی را می خواهند تضعیف کنند؛ درک مردم از واقعیت های جامعه ی خودشان را می خواهند تغییر دهند؛ هدف جنگ روانی این است.

از فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی

مدیر وبسایت : admin blog
نویسندگان
برچسبها
آمار وبسایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ساوه یكی از مناطق بسیار قدیمی و باستانی ایران به شمار می رود . این شهر در ادوار گذشته در تقاطع مهمترین راههای كاروانی میان ری باستان همدان، اصفهان، قزوین، زنجان، قم و كاشان قرار داشته و در روزگار پارتیان یكی از منازل مهم میان راهی بوده و در سده هفتم قبل از میلاد یكی از دهدژهاو منازل سرزمین ماد به شمار می رفته و حیات اجتماعی در این بخش از ایران از قدمت و دیرینگی بسیار برخوردار است و از نقط نظر زمین شناسی متعلق به دوران سوم وچهارم زمین شناسی می باشد.

ساوه نخست از توابع میدان بوده و بعد جزوه ری بزرگ شده و به سبب نزدیكی با مراكز اقتدار برخی سلاسل و سلاطین حاكم بر ایران گذشته از این كه همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده املاك و مراتع آن نیز از دیرباز محل توجه حكومت ها بوده و روی همین پایه حكام آن اغلب از میان دولتمردان بنام برگزیده شده اند بعد از ساسانیان حكومت سامانیان و ال بویه و سپس تركان سلجوقی بر منطقه سیطره داشتند كه تركها مردمی عامی و بی سوادی بودند كه جز خوردن آشامیدن و عیش و عشرت و در مواقع ضروری جنگیدن چیزی نمی دانستند در سده نهم هجری قمری ساوه و آوه منكوب سم ستوران مغول ها شد و چنگیزیان شهر مذكور را بكلی منهدم و ویران كردند كتابخانه های بزرگ ساوه طعمه حریق شد و كتب و وسایل علمی كتابخانه به باد فنا رفت.

ساوه به سبب این كه از قدیم الایام ملتقای محورهای نفوذی كشورمان بوده در دوره مغول نیز گذرگاه جهانگردان و سیاحان بیگانه شد مار كوپولوی و نیزی و بسیاری از رسولان مبلغان مذهبی، بازرگانان، و ایلچیان در گزارشها و نوشته های خود از ساوه یاد كرده اند . پی آمد حمله چنگیزیان كاهش شدید نفوس ساوه بوده كه كاهش فاحش جمعیت روستایی و ویران شدن تاسیسات آبیاری موجب سقوط شدید كشاورزی در منطقه ساوه شد. در دوره صفویه كه مذهب شیعه مذهب رسمی كشور شد منطقه ساوه در دوره یاد شده جزو قلمرو علی شكر بود در سال 908 هجری قمری با چیرگی صفویه بر سلطان مراد عثمانی همدان كه والی نشین منطقه مذكور بود بدست قزلباشها افتاد در زمان صفویه بود كه اسكان بعضی ایلات و قبایل در ناحیه ساوه برای تقویت بنیه سرحدی غرب كشور و جلوگیری از نفوذ عثمانی ها انجام گرفت در روزگار صفویه مردم ساوه از تیره های گوناگون بودند و زبان و آداب و روسوم آنان نیز طبعا با هم فرق داشت ولی از همین زمان بود كه نفوذ قبابل ترك نژاد و ترك زبان در این منطقه شروع شد و تا به امروز هم ادامه دارد.

شهرستان ساوه به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباطی هموار در طول تاریخ مورد توجه بوده است لذا باید این منطقه را مركز جاذبه های تاریخی استان مركزی نامید.

جغرافیای شهر :

این شهرستان با مساحت 8855 كیلومتر مربع (معادل 30 درصد مساحت كل استان مركزی ) در شمال استان مركزی قرار گرفته است كه به این ترتیب وسیع ترین شهرستان استان به شمار می آید. شهرستان ساوه براساس آخرین تقسیمات كشوری سال 1375 دارای 5 شهر (ساوه، زوایه، غرق آباد ، مأمونیه، نوبران) 4 بخش و 12 دهستان بوده است. جمعیت این شهرستان در سال 1375، حدود 223429 نفر بوده، 5/17 درصد جمعیت استان را شامل میشود . از این تعداد 53 درصد ساكن نقاط شهری بوده اند.

سوغات شهرستان انار و انجیر خشك و پایة اقتصاد آن را صنعت و كشاورزی تشكیل می دهد. منطقه ساوه به خاطر مجاورت با كویر و ارتفاعات كم دارای آب و هوای گرم و خشك است.

میزان بارندگی كم و حدود 213 میلیمتر در سال می باشد و بیشتر بارش نیز به صورت باران است. شهرستان ساوه را بیشتر نقاط هموار و دشت تشكیل می دهد. این دشتها از جنوب شهر ساوه شروع و تا دشت بزرگ ساوه – كه گستردگی شهرهای غرق آباد، ساوه، شهرصنعتی، مأمونیه و زرند است – امتداد دارد و دارای خاكی بسیار حاصلخیز و محل تولید بسیاری از محصولات باغها و كشاورزی است. ارتفاعات منطقه در غرب شهرستان متمركز بوده و در شمال غرب شهر ساوه و غرب رازقان به حداكثر 2930 متر می رسد.

رودخانه قره چای كه از غرب و از استان همدان وارد شهرستان ساوه می شود با جهت غرب به شرق تمام شهرستان را مشورب نموده و به خارج از شهرستان (مسیله قم) هدایت می شود. بر مسیر همین رود است. ساكه ساوه (الغدیر) بر محل قدیمی بند شاه عباسی احداث گردیده است. از دیگر رودخانه های مهم در آن، مزدكان كه از ارتفاعات غربی سرچشمه گرفته و در جنوب شهر ساوه با قره چای یكی می شود از سرشاخه ها این رودخانه كه همگی از ارتفاعات شمال غرب سرچشمه می گیرند. می توان به رودخانه های فصلی سامان، مسیله و چرم اشاره داشت.
به لحاظ طبیعی شهرستان ساوه در دشتی هموار واقع شده است.

شرایط اقلیمی و آب و هوایی :

شهرستان ساوه دارای اقلیمی نیمه خشك با تابستانهای گرم و زمستانهای كمی سرد می باشد.اراضی این شهرستان بین كوهستان و بیانان واقع شده و بلندترین ارتفاع این شهرستان " كوه قلیچ " در بخش زرند است كه 2050 متر بلندی دارد.

منابع آبی مهم:

مهمترین منبع آبی شهرستان ساوه رودخانه دائمی قره چای بوده و پس از آن می توان از رودخانه های مزلقان و شور را در ردیفهای بعدی قرار داد.سدالغدیر كه بر روی رودخانه قره چای احداث شده مهمترین منبع آب زراعی منطقه می باشد.

پوشش گیاهی:

شهرستان ساوه بلحاظ پوشش گیاهی جزو مراتع خوب استان مركزی بوده و عمده ترین گونه های گیاهی این شهرستان عبارتند از :

درسنه، گون، كاروان كش، شیرین بیان، ورك، پونه ، گل مار، داریجان ، كنگر ریواس، جاجوغ و قاسنی.

پوشش جانوری:

شهرستان ساوه از لحاظ پوشش جانوری نیز دارای تنوع قابل توجهی است.گرگ، خرگوش، شغال، آهو، روباه، كبك، غاز، مرغابی، مار، قرقاول، و عقاب از جمله جانورانی می باشند كه پوشش جانوری این شهرستان را تشكیل داده اند.

جاذبه های گردشگری :

 مسجد جامع – مناره مسجد جامع – قله تاریخی الویر- تپه الویر – قلعة الویر – قلعه گبری- قلعه آردمین – بنای مسجد انقلاب (قرمز) – كاروانسرای باغ شیخ- پل تاریخی سرحده- امامزاده سید اسحاق- سر ساوه (الغدیر)- غار كوه ساوه (شاپسند)- منارة مسجد سرخ- مسجد بازار ساوه- آب انبار مسجد جامع- تپه های باستانی در مأمونیه، امامزاده پنج تن در بدچال مجموعة تپه باستانی آوه – مقبره پیغمبر- مقبرة شاهزاده سلیمان- تپه باستانی خانقاه- و ……

الف : جاذبه های تاریخی :

مسجد جامع ساوه: بنای مسجد جامع در شهر ساوه یكی از آثار ارزشمند و گنجینه ای از هنر معماری، نقاشی، كاشیكاری و گچبری است.

مناره مسجد جامع: در گوشه شمال شرقی و بیرون از چهار دیواری مسجد جامع ساوه، مناره ای رفیع و تماماً از آجر ،از آثار دوره سلجوقی، قرار دارد كه قسمت پایین آن ساده و قسمت های بالایی آن با نقوش آجری مزین شده است.

قلعه تاریخی الویر: روستای الویر در 70 كیلومتری شمال غرب ساوه و در بخش خرقان قرار گرفته است و یكی از روستاهای باستانی محسوب می شود.

تپه الویر: شامل سفالهای سطحی كه مربوط به تاریخ اسلام است.

قلعه الویر: كه از سنگ و خشت و سفالهای ساده و لعابدار تشكیل شده ، از این اثار چنین بر می آید كه مربوط به دوره های ساسانی و اسلامی تا زمان صفویه باشد.

قلعه گبری: در 9 كیلومتری شرق الویر و جبهه شمالی رودخانه خرقان آثار باستانی این تپه برروی صخره ای مستقر شده است. قدمت سفالهای سطحی روی این تپه كه بعضی قرمز رنگ با نقش سیاه می باشند، مربوط به هزاره های دوم و اول قبل از میلاد است.

قلعه آردمین: این قلعه در روستای آردمین واقع در 56 كیلومتری جاده ساوه- همدان و در سه راهی غرق آباد است.

بنای مسجد انقلاب(قرمز):در ضلع شمالی میدان قدیمی ساوه( انقلاب) واقع شده كه بخاطر تزیینات و كتیبه های قرمز رنگی كه در این مسجد وجود دارد آن را مسجد قرمز نیز می گویند . بنای این مسجد مشتمل بر گنبدی ساده و آجری ، یك گلدسته ، سه رواق، چند ایوان و یك مسجد جدید التاسیس  در مجاورت آن می باشد.این بنا را مربوط به دوران سلجوقی دانسته اند.

كاروانسرای باغ شیخ: این كاروانسرا  در 6 كیلومتری شرق ساوه یكی از آثار با ارزش اوایل دوره قاجار به همراه مجموعه ای از آب انبار و حسینیه ، احداث گردیده است.

پل تاریخی سرخده: بنای پل در جنوب شهرستان ساوه در كیلومتر 13 جاده یل آباد به قزقلعه قراردارد. مصالح به كاررفته در آن تماماً آجر بوده با ملات ساروج و بنای آن مربوط به دوره صفوی می باشد. امامزاده سید اسحاق: بنای امامزاده سید اسحاق در شرق ساوه در ابتدای جاده آسفالته ساوه به قم قرار دارد .در این امامزاده سلطان سید اسحاق از نوادگان امام موسی كاظم (ع) مدفون می باشد.

ب : جاذبه های طبیعی:

امكانات سد ساوه( القدیر): سد ساوه در محل قدیمی بند شاه عباس در تنگه و فرقان ، 25 كیلومتری شهر ساوه و در حدود 150 كیلومتری جنوب غربی تهران روی رودخانه قره چای احداث شده است.

غار كوه ساوه( شا پسند): این غار در شمال غربی شهرستان و بالاتر از مقبره اشمو ئیل پیغمبر واقع گردیده است، این غار بعلاوه مقبره اشموئیل پیغمبر و سرشاخه های رودخانه مزدقان و اقلیم مناسب ، مكان مناسب گردشگاهی است.

وجه تسمیه نام ساوه :

برای ساوه معانی لغوی چندی آورده اند:

ساوه بر وزن، كاوه نام پهلوانی است تورانی كه در جنگ رستم كشته شده او را ساوه شاه هم می گفتند

نام شهری است معروف و مشهور در عراق عجم، گویند دریاچه ای در آن جا بود كه هر سال یك كسی را در آن غرق می كردند تا از سیلان ایمن می بودند و در شب ولادت سرور كاینات آن دریاچه خشك شد.

زر خالص را نیز گویند كه شكسه و ریزه ریزه شده باشد.

ضمنا باید دانست كه در زبان ساسانیان زمین به هفت كشور تقسیم می شده از این قرار ارزه، ساوه، فردوفش ، وروگرست و غیره .


نوع مطلب :
برچسب ها : تمدن ساوه، پیدایش ساوه، فرهنگ ساوه، شرایط اقلیمی و آب و هوایی ساوه، جغرافیای شهرستان ساوه، جاذبه های گردشگری ساوه، جاذبه های تاریخی ساوه،
لینک های مرتبط :

       نظرات
پنجشنبه 9 دی 1395
admin blog
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر